You are here

  • Full: Invent. Photo: Marisa Darabi

  • Photo: Marisa Darabi

  • Photo: Sean Carson

  • Photo: Marisa Darabi

  • Photo: Sean Carson

  • Photo: Sean Carson

Past Events

  • Monday, February 22, 7–9 PM

    Full: First

    An evening of composer-performers including Evan Ziporyn, Christine Southworth, Amy X Neuburg, and Luciano Chessa.

  • Wednesday, March 23, 7–9 PM

    Full: Voice

    An exploration of the human voice with virtuoso singers Pamela Z, Richard Mix, and the Cornelius Cardew Choir.

  • Thursday, April 21, 7–9 PM

    Full: Invent

    An encounter with homemade and experimental instruments, featuring Paul Dresher, Joel Davel, Edward Schocker, Laura Inserra, and Guy Klucevsek.

    Progammed by Sarah Cahill

  • Saturday, May 21, 7 PM

    Full: Sensuous

    Albert Behar teams up with soprano Ariadne Greif to perform his original song cycle Calligrammes; the premiere of Full Bloom by Edmund Campion; and women’s vocal ensemble Vajra Voices.

    Programmed by Sarah Cahill

  • Monday, June 20, 7 PM

    Full: Duos

    Three musical pairs: Overmorrow Duo (viola & cello), DunkelpeK (percussion & guitar/piano), and Kate Petersen & Russell Norman (soprano & piano).  With poetry from Cheena Marie Lo.

    Programmed by Sean Carson

  • Tuesday, July 19, 7 PM

    Full: Vernaculars

    Oakland duo Black Spirituals, percussionist PC Muñoz with his trio, and poet Farnoosh Fathi.

    Programmed by Sean Carson

  • Thursday, August 18, 7 PM

    Full: Filmic

    Structured improvisations inspired by the work of influential filmmakers, featuring saxophonist Larry Ochs and the collective Gambits. With author Brontez Purnell.

    Programmed by Sean Carson 

  • Sunday, September 11, 12 PM

    Demonstration and Open Rehearsal with Lisa Mezzacappa

  • Friday, September 16, 7 PM

    Full: Scientific

    The US premiere of Lisa Mezzacappa's Organelle plus the Broun Fellinis and films by Jean Painlevé.

    Programmed by Sean Carson

  • Saturday, October 15, 7 PM

    Full: Breath

    Shakuhachi virtuoso Masayuki Koga, dancer Dana Iova-Koga, and Oakland-based duo Ghost Lore. Plus live calligraphy painting by Aoi Yamaguchi.

    Programmed by Shinichi Iova-Koga

  • Monday, November 14, 7 PM

    Full: Stay

    With artist Amy Rathbone, music by Wayne Grim, practitioner of Daoist martial arts David Wei, and Nicole Klaymoon's dance group Embodiment Project.

    Programmed by Shinichi Iova-Koga

  • Tuesday, December 13, 7 PM

    Full: Adapt

    With performance artist Dohee Lee, Congolese choreographer Byb Chanel Bibene, and taiko drummer Jimi Nakagawa.

     

    Programmed by Shinichi Iova-Koga